Uncategorized

Trzęsacz na wakacje

Trzęsacz kojarzyć się może z romantycznymi spacerami, zdjęciami robionymi o zachodzie słońca i napawaniem się pięknym widokiem niepowtarzalnych ruin dawnego kościoła. Jest to jednak także doskonałe miejsce dla aktywnych.

Ta nadmorska miejscowość, znana także wśród zagranicznych turystów jest słynna za sprawą pozostałości wydartego przez morze kościoła św. Mikołaja. Pierwotnie wybudowany został w średniowieczu 2 m od brzegu, jednakże seria większych sztormów oraz stałe, powolne podmywanie spowodowały osuwanie się klifu. W pierwszej połowie XIX wieku skraj sięgał już tylko kilkanaście metrów od świątyni, natomiast później prawie cała budowla runęła do morza, pozostawiając jedyną zachowaną ścianę.

To tyle jeśli chodzi o historię największej atrakcji Trzęsacza – obecnie klif zabezpieczony został przed dalszym osuwaniem. Pod nim znajduje się piaszczysta plaża, a obok – taras widokowy i multimedialne muzeum. To jednak nie wszystko. Do miejscowości co roku przyciągają również osoby poszukujące aktywnych sposobów spędzenia urlopu.

Na klifie po wschodniej stronie miejscowości znajduje się położona nad urwiskiem polana, skąd startują paralotniarze. Sprzyjające wiatry pozwalają tutaj łatwo wznieść się w powietrze, a jak zapewniają amatorzy takich lotów, niekiedy udaje się dotrzeć aż do okolic latarni morskiej w Niechorzu.

Na tych, którzy nie są doświadczeni w sportach, a chcieliby spróbować niecodziennych doznań, świetnym miejscem będzie tor dla quadów i paintball. Na ogrodzonym terenie, z odpowiednimi dla dorosłych i dzieci pojazdami i lekką bronią pneumatyczną do paintball, można przeżyć przygodę z grupą znajomych lub rodziną.

Przez Trzęsacz przebiegają także szlaki rowerowe. 9-kilometrowa pętla Szlaku Zabytków Architektury rozpoczyna się na skrzyżowaniu ul. Kamieńskiej i Pałacowej. Dalej prowadzi obok stacji kolejki wąskotorowej i wzdłuż torów do Dreżewa, gdzie znajduje się ciekawy pałac z ogrodem i do Pustkowa. Wracając stamtąd w stronę Trzęsacza natrafimy na zabytkową kuźnię, a dalej z powrotem do centrum miejscowości, z której wyruszyliśmy. Wzdłuż morskiego brzegu przebiega również szlak pieszy E9, a w pobliżu rowerowy EuroVelo 10, wytyczone wzdłuż wybrzeży całej Europy, z ciekawymi fragmentami również na terenie Polski. Z kolei Szlak Pobrzeża Rewalskiego poprowadzi nas do najciekawszych pomników przyrody od Trzęsacza do Pobierowa.

W okolicy znajduje się wiele tras rowerowych, a co za tym idzie także wypożyczalni jednośladów, a nawet stacji serwisowych. W pobliżu Trzęsacza spotkamy również stadniny koni i obiekty sportowe.

Jeżeli chodzi o noclegi  to Trzęsacz ma typowe dla malutkich miejscowości prywatne kwatery i pensjonaty, jak i kilka hoteli, wille, a z drugiej strony kempingi. W sezonie letnim baza noclegowa i gastronomiczna rozbudowuje się znacząco w porównaniu z niewielka liczną stałych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *