Uncategorized

Góry Izerskie

Góry Izerskie to niezbyt wysokie, ale niezwykle malownicze pasmo górskie położone w zachodnio- południowej części naszego kraju. Położone jest na granicy miedzy Czechami i Polską. Od Karkonoszy rozgranicza je Przełęcz Szklarska z malowniczym uzdrowiskiem Szklarską-Porębą. W dzielnicy tego miasta – Jakuszycach znajduje się najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa.

Po polskiej stronie znajdują się dwa pasma górskie Gór Izerskich – Grzbiet Wysoki z najwyższym Szczytem Wysoką Kopą mierzącą 1126 m n.p.m oraz Grzbiet Kamienicki z Kamienicą, mierząca 973 m n.p.m. Te dwa równoległe pasma górskie rozgranicza dolina rzeki Kwisy oraz Małej Kamiennej. Wzdłuż potoków przeprowadzona jest przepiękna trasa – Droga Sudecka. Rozpoczyna się ona w położonym na zachodzie uzdrowisku Świeradowa-Zdroju, a kończy we wspomnianej już wcześniej Szklarskiej Porębie.

Wędrując wzdłuż trasy warto zobaczyć Zakręt Śmierci – przepiękne miejsce widokowe. Wśród najbardziej interesujących atrakcji turystycznych znajdujących się w Górach Izerskich, wymienić można kolej gondolową z pierwszą stacją w Świeradowie-Zdroju, prowadzącą na Izerski Stóg, szczyt mierzący 1107 m n.p.m. Wzdłuż najpiękniejszych tras turystycznych wiodących przez pasmo, ulokowane są niezwykle malownicze schroniska. Chatka Górzystów znajdująca się na południowy-wschód od Izerskiej Hali oraz Stacja Turystyczna Orle, położona przy szczycie Granicznik, mierzącym 870 m n.p.m.

Góry Izerskie przecinają liczne szlaki rowerowe oraz piesze. Zimą najlepiej pokonywać je nartami biegowymi. Wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu zostały docenione przez międzynarodowych turystów przybywających tu licznie, zwłaszcza na sławny na całą Europę Bieg Piastów. To prawdziwe bogactwo chronionej fauny i flory. To miejsce bytowania takich gatunków jak żurawie, czeczotka górska, pustułka czy bekasa. Największą atrakcją są wysokie i wiszące torfowisko z urozmaiconą szatą roślinną.

W 2000 roku, na terenie utworzono Rezerwat Torfowiska Doliny Izery, o powierzchni 485 ha. Wędrówka po Górach Izerskich dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. To przede wszystkim okazja do zapoznania się z chronionymi gatunkami fauny i flory. Wszystko to w okolicznościach wspaniałych widoków. Warto przybyć tu również na dłużej w celach leczniczych. Zimny, wyjątkowy mikroklimat służy tym, którzy borykają się z chorobami dróg oddechowych. Pod tym względem najlepiej wybierać noclegi w uzdrowiskowych miejscowościach pasma Izerskiego – Szklarskiej Porębie oraz Świeradowie-Zdroju. Zróżnicowana baza noclegowa znajdująca się w tych miejscowościach zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *